Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon Nedir?
Lazer Epilasyon Nedir?
  • 15 Ekim 2018 , Pazartesi

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesi işlemidir. Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan bu işlem, 1990'ların sonuna doğru ticari olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.[1] Lazer epilasyon ile ilgili ilk makalelerden biri 1998 yılında Massachusetts General Hospital tarafından yayınlandı.[2] Lazer epilasyonun gözlemlenebilir etkisi dermatoloji toplulukları tarafından kabul edildi ve bu amaca yönelik üretilen araçlarla kliniklerde hatta bazen evlerde bile uygulanmaya başlandı. Lazer epilasyon ve yöntemleriyle ile ilgili pek çok makale dermatoloji literatürüne girdi.

Çalışma Prensibi

Lazer epilasyon ışığın spesifik bir dalga boyu ve çarpma süresi ile kıl köklerinin bulunduğu hedef deri üzerinde en fazla, çevredeki deri üzerinde ise en az etki oluşturma prensibi ile çalışır. Bu prensibe selective photothermolysis (SPTL) adı verilir. Lazer hedef deri içerisinde kılın büyümesini sağlayan kıl kökünü ve siyah madde melanin pigmentini yok eder. Işık deri içindeki melanin gibi siyah objelerce emilir ve böylece lazerin emilimi sağlanır.

Lazer Türleri

Farklı dalga boyuna sahip birkaç lazer enerji çeşidi epilasyon için kullanılır. Bu lazerler nanometre ile ölçülen dalga boylarına göre karakterize edilirler.